10 tipů, jak fotit auta chytrým telefonem

10 tipů, jak fotit auta chytrým telefonem

Prostě si umyjete auto a najdete pěkné místo. Jednoduché, ne? Jenže to je jenom začátek. Profesionální fotograf Julian Calverley vzal nový vůz ŠKODA OCTAVIA SCOUT do nádherné přírody ve Walesu za jediným účelem – aby vám názorně předvedl 10 triků, s jejichž pomocí své fotky z telefonu povýšíte na úplně novou úroveň.

30. 11. 2017 Životní styl LIDÉ

1. CHOVEJTE SE JAKO PROFÍK

Nezáleží na tom, jestli v ruce držíte fotoaparát nebo telefon. Chcete fotit jako profesionál? Tak se musíte chovat a myslet jako profesionál. Buďte dobře vybavení a připraveni vystoupit ze své komfortní zóny. Možná budete muset brodit řeky, čelit špatnému počasí nebo trávit dny daleko od civilizace. Vždy si s sebou beru kvalitní boty, nepromokavé obaly na vybavení, přídavné baterie na prodloužení výdrže a také deštník, který mi umožňuje fotit i v dešti. A nikdy se nesmířím s průměrnou lokací.

Have a pro mindset

2. ZAČNĚTE BRZY A NÁSLEDUJTE SLUNCE

Existují skvělé aplikace jako Sun Seeker nebo Lumos, které vám ukáží, kdy a kde přesně slunce vychází a zapadá. Focení aut za rozbřesku nebo při západu slunce vám zajistí nádherné měkké světlo, které zvýrazní tvary vozu a vykouzlí překrásné odrazy. Tato příležitost však nikdy netrvá dlouho a musíte být připravení. Mějte dostatečnou rezervu na očištění celého auta ještě předtím, než začnete. Špinavá auta málokdy vypadají pěkně, takže se ujistěte, že máte dost hadrů, utěrek a čisté vody. Pokud má vaše auto nějaké šrámy, zaměřte se raději na jinou stranu.

Start early and follow the sun

3. DĚLEJTE TO JEDNODUŠE

Udělejte z jednoduchosti svého telefonu výhodu. Žádné složité přemýšlení nad volbou techniky, jen jednoduchá nastavení a základní aplikace. Zaměřte se na samotné focení a nespěchejte. Nasajte atmosféru vybrané lokace, porozhlédněte se kolem namísto toho, abyste si hráli s technikou. Právě proto mě focení telefonem tolik baví. Je to jednoduchý a přímočarý proces, který zahrnuje jeden kus vybavení a jednu jednoduchou aplikaci pro postprodukci (v mém případě Snapseed). Díky tomu se plně soustředím na to, čeho se snažím dosáhnout, a neruší mě příliš mnoho voleb a možností.

Skoda_Wales_D1-326

4. VNÍMEJTE CELEK

Prozradím vám tajemství: nejlepší obrázky jsou ty, které dobře fungují také jako náhledové obrázky nebo miniatury. Obzvláště na sociálních sítích by měly fotky upoutat pozornost i v případě, že budou velmi malé. Neztrácejte se proto v detailech a rozdělte si celou scenérii na jednoduché tvary. Zkuste zamhouřit oči, to mi pomáhá. Vždy hledám dramatické lokace se silnými vodícími liniemi, které vedou oko napříč obrazem a zesilují tak jeho účinek.

See the bigger picture

5. DOKONALÉ POČASÍ NENÍ VŽDY TO PRAVÉ

Čisté modré nebe je jistě nádherné, jenže na fotce může být také pěkně nudné. Nepospíchejte proto a klidně se na jedno místo vracejte opakovaně. Může to být úplně jiný zážitek při různém světle, počasí nebo v jiném ročním období. Mraky, déšť, sníh nebo rovnou bouře dodají scéně na dramatičnosti. Mlha a déšť vyvolají dojem klidu a přidají obrazu hloubku, jednoduchost a atmosféru. Auto v takových podmínkách vystoupí z obrazu a přitáhne na sebe pozornost. A kapky vody na kapotě vypadají nádherně!

Perfect weather isn't always perfect

Julian_Calverley
JULIAN CALVERLEY
krajinářský a reklamní fotograf

KDO JE JULIAN CALVERLEY

Julian Calverley (narozen v Hertfordshire roku 1964) je úspěšný fotograf krajiny a věnuje se také fotografii reklamní. Přestože často pracuje s tou nejdražší profesionální technikou, zamiloval se také do jednoduchosti mobilní fotografie. Je autorem knihy #IPHONEONLY a díky svým fotkám byl vybrán Instagramem jako jeden z propagovaných fotografů. Julian má vášeň pro focení dramatických přírodních scén a lidí, ale také pro offroading.
Sledujte ho na Instagramu!

6. NAJDĚTE SPRÁVNÝ ÚHEL

Tak především – nezoomujte. Namísto toho, abyste stáli na místě a obraz přibližovali a oddalovali, pohybujte se kolem auta a zkuste různé úhly při základním nastavení obrazu. I malý rozdíl může zcela změnit vizuální sílu a působení linií auta. Prozkoumejte také různé vzdálenosti mezi čočkou a autem. Umístěním vozu do velké dramatické krajiny můžete například zdůraznit dojem prostoru. Pravidlo třetin je dobře známou technikou, která však může vaše fotky zásadně vylepšit. Lidské oko přitahují obrazy rozdělené do třetin, což by měly základní prvky vašich fotek odrážet.

Skoda_Wales_D2-263

7. I AUTA MAJÍ OČI

Když fotíte člověka, nejlepší pozice pro objektiv je obvykle ve výšce jeho očí. A když jde o auta, čelní světla jsou jejich oči. Při focení ovšem nemějte zapnutá hlavní světla, jemnější obrysová nebo denní LED světla vypadají mnohem lépe a obraz tolik nepřesvítí. Pohled zezadu je naopak vždy lepší s rozsvícenými světly. Přední kola by na fotkách měla být zcela rovně, případně vytočená disky směrem k objektivu, což vytvoří efekt sportovnosti. Spodní část pneumatik je lepší neukazovat. Vodící linie jako silnice nebo mosty pak dodají pocit rychlosti a pohybu.

Cars have eyes too

8. MĚJTE HUSÍ KŮŽI

Snažím se fotit věci a místa, která mi připadají vzrušující. Nejčastěji proto hledám dramatické prostředí, kde panuje dramatické počasí. Aby se krajina, počasí a světlo spojily v jeden celek. Říkám tomu okamžik husí kůže. Je to jako rybaření – plánujete a v něco doufáte. Některé dny něco chytíte, některé dny nikoliv. Jako fotograf zaměřený na krajiny vždy nejprve zkoumám pozadí a následně do scény umístím auto. V podstatě začínám od zadní části kompozice a pak se propracovávám kupředu, abych měl jistotu, že pozadí, střed, auto i popředí spolu pracují v kompoziční harmonii.

Goose bump moment

9. DRŽTE SE JEDNODUCHOSTI I V POSTPRODUKCI

Jednou z radostí focení a zpracovávání fotek na mobilním zařízení je jednoduchost a spontánnost celého procesu. Proto na svém telefonu používám pouze dvě aplikace. Originální aplikaci pro obsluhu fotoaparátu, kde hlídám expozici a snažím se eliminovat přeexpozici neboli přepaly, a následně Snapseed (nebo jinou aplikaci jako Lightroom) na veškerou postprodukci. Celý proces může být takto jednoduchý: vyfotíte svou fotku > uložíte ji > importujete ji do aplikace ke zpracování > exportujete hotový soubor > sdílíte ho na Instagramu či Facebooku a uložíte si kopii na Dropbox, Google Drive či jiné cloudové úložiště.

Keep the postproduction simple too

10. NAJDĚTE SI SVŮJ PROCES

Když používám Snapseed, většinou po importu fotky dělám vždy ty stejné kroky: podle chuti upravím ostrost a texturu > přidám vinětaci pro zaměření pozornosti na hlavní objekt a nasměrování oka v rámci obrazu > přidám jemnou vrstvu filmového zrna a současně nastavím barevný odstín (například teplejší či chladnější) > přidám změkčovací vrstvu pro potlačení digitálního dojmu z obrázku > a následně individuálně doladím jednotlivá dílčí místa obrazu. Celý tento proces vlastně simuluje to, co se dříve dělávalo při vyvolávání v klasické temné komoře. Na úplný závěr obvykle upravuji sytost a atmosféru.

CZ_beforeafter

Média box

29 fotografie
Zobrazit více Zobrazit méně