125 let ŠKODA AUTO: místa spojená se značkou ŠKODA

125 let ŠKODA AUTO: místa spojená se značkou ŠKODA

Přes sto trhů, výroba v Evropě, Indii nebo Číně. ŠKODA AUTO je po 125 letech skutečně globálně rozkročená značka. Podívejte se, kde všude navazuje na svou historii.

23. 6. 2020 125 let Škoda

Místa spojená se značkou ŠKODA najdete doslova po celé zeměkouli. Od dálného Nového Zélandu, přes módní Paříž až po Mladou Boleslav.

Mladá Boleslav (Česká republika)

Vedení společnosti ŠKODA AUTO stejně jako její hlavní výrobní závod se nachází v Mladé Boleslavi. V roce 2019 opustilo brány tamní továrny na 590 000 automobilů, z nichž na bestseller OCTAVIA připadlo 260 000 exemplářů. Z mladoboleslavské linky dále sjíždějí modelové řady FABIA, SCALA, KAMIQ a KAROQ. Ve městě automobilů loni navíc vzniklo i 570 000 motorů a 570 000 převodovek, čtyři tisíce baterií a více než 2 312 000 náprav. K pýchám moderní továrny patří nová lakovna, jedno z technicky nejvyspělejších a nej-ekologičtějších zařízení svého druhu v Evropě nebo v Mladé Boleslavi umístěné Datové centrum s nejvýkonnějším firemním superpočítačem v ČR, který díky výpočetní kapacitě dva petaFLOPS provede dvě biliardy početních operací za sekundu. ŠKODA AUTO dnes zůstává jedinou automobilkou, která v ČR osobní vozy nejen vyrábí, ale také vyvíjí. Na jaře 1991, v době začlenění do koncernu VW, mělo mladoboleslavské vývojové oddělení 600 pracovníků, v roce 1999 už 1 170. V dubnu téhož roku se nastěhovali do nového konstrukčního centra, prosklené budovy u řeky Jizery. Tradičně se mu přezdívá „Česana“, podle původního využití místního areálu v 19. století jako továrny – přádelny česané příze. V roce 2008 zahájilo činnost Technologické a vývojové centrum ŠKODA AUTO. V září 2014 bylo uvedeno do provozu Motorové centrum, do něhož se nastěhovalo také centrum převodovek. V technickém vývoji je v současnosti v Mladé Boleslavi zaměstnáno přes 2 000 kvalifikovaných specialistů.

Kvasiny (Česká republika)

Kvasiny

Automobilová tradice východočeských Kvasin sahá až do roku 1934, kdy zde původem pražská zbrojovka vynálezce Františka Janečka založila karosárnu. Právě totiž rozšiřovala svůj sortiment zbraní a motocyklů Jawa o lidové automobily. Příběh značky ŠKODA se tu začal psát o 13 let později (1947) a hned na úvod byly místním zkušeným zaměstnancům svěřeny práce na prestižní vlajkové lodi, šestiválcovém modelu SUPERB. Není proto náhodou, že novodobá kariéra této modelové řady zůstává spojena s Kvasinami. Vznikaly tu ikonické modely ŠKODA, například nadčasově elegantní kabriolet FELICIA či kupé 110 R. V uplynulých letech zažil závod Kvasiny jednu z největších modernizací a rozšíření ve své dlouhé historii, aktuálně tu vznikají nejen limuzíny a combi řady SUPERB včetně plug-in hybridu SUPERB iV, ale také SUV KODIAQ a KAROQ. V loňském roce zde automobilka vyrobila více než 320 tisíc vozů, čímž se podařilo navázat na rekord z předchozího roku, kdy zde poprvé v historii vyrobila více než 300 tisíc vozů.

Vrchlabí (Česká republika)

Vrchlabi

Dopravní prostředky z Vrchlabí oceňovali zákazníci už v 19. století, vždyť původní firma „Petera a synové, továrna na vozy a anglické sedlářství“ vznikla v roce 1864! Ke koněspřežným kočárům, saním a dalším výrobkům přibyly roku 1908 automobilové karoserie. Za první republiky tu „oblékali“ podvozky českých značek ŠKODA, Tatra či Walter, ale i německých, italských, anglických a amerických automobilek. Po rozšíření podniku za druhé světové války následovalo znárodnění a přičlenění k mladoboleslavské automobilce (1946). Produkce s okřídleným šípem v logu odstartovala populárními „Tudory“ ŠKODA 1101, zásadní technologický zlom znamenal nástup celokovových karoserií pro Š 1200 (1952). Vrchlabí se stalo rodištěm bezpočtu užitkových derivátů vozů ŠKODA, včetně sanitních. Ale vznikaly zde i luxusnější verze modelu ŠKODA 120. Právě zde odstartovala sériová výroba vozů FAVORIT a FORMAN, následovala FELICIA, a to včetně provedení pro volný čas FELICIA Fun. V závodu Vrchlabí poté vznikal také bestseller značky, ŠKODA OCTAVIA. Roku 2012 se závod transformoval na výrobce moderních automatických dvouspojkových převodovek s přímým řazením, loni jich tu vyrobili kolem 556 000, celkově už přes tři miliony. Zdejší převodovku DQ200 používá celá řada modelů značky ŠKODA i dalších vozů koncernu Volkswagen.

Praha (Česká republika)

Praha

Česká metropole je s rozvojem mladoboleslavské značky spojena na mnoha úrovních. Veřejnost tu poprvé spatřila v jízdě první motocykly (1899) i první sériově vyráběný automobil LAURIN & KLEMENT Voiturette A z roku 1905, bezpočet dalších premiér se odehrál nejen na výstavišti v pražských Holešovicích, ale třeba také ve Veletržním paláci – připomeňme debut modelu OCTAVIA čtvrté generace 11. listopadu 2019. Praha je zároveň jedním ze sídel oddělení ŠKODA Design. Studio se nachází v inspirativním prostředí secesní budovy na Masarykově nábřeží. Místní tým pracuje na návrzích podoby budoucích modelů ŠKODA. Jedno z pracovišť ŠKODA AUTO DigiLab se kromě izraelského Tel Avivu, indické Púny a čínského Pekingu nachází také v Praze. Jeho specialisté se věnují desítkám inovativních projektů z oblasti chytré mobility, eMobility, AI a smart cities. V Praze funguje například sdílení elektrických skútrů BeRider či aplikace pro pronájem vozů HoppyGo. Za pozornost stojí Citimove, tedy první multimediální dopravní aplikace vytvořená právě pro stověžaté historické město nad Vltavou. Našli bychom zde také inspirativní pracoviště pro IT specialisty společnosti ŠKODA AUTO, studenty a zákazníky v pražské čtvrti Holešovice.

Bratislava (Slovenská republika)

Bratislava

V Devínské Nové Vsi, městské části slovenské metropole, byla automobilka oficiálně zřízena v dubnu 1971. Nesla název „Bratislavské automobilové závody, národní podnik“ a zapsala se do povědomí pod zkratkou BAZ, lidově „Bazka“. V letech 1982–1984 se tu vyrábělo kupé ŠKODA GARDE, v roce 1987 pak modernější kupé RAPID. Po sametové revoluci následovala privatizace společnosti do rukou koncernu Volkswagen (1991). Kromě modelů značky VW tu od roku 2008 vznikají také automobily ŠKODA: nejdříve OCTAVIA, posléze ŠKODA CITIGO. Ten je v současné době nabízen ve výrazně inovované podobě CITIGOe iV s plně elektrickým pohonem.

Púna (Indie)

Otevření Technologického centra Škoda Auto a VW

Púna, se svými více než pěti miliony obyvatel osmé nejlidnatější město Indie, není „jen“ místem výroby automobilů ŠKODA RAPID (v dalším indickém závodě Aurangábád vznikají vozy OCTAVIA, KODIAQ a SUPERB). Působí tu také nové Software Development Centre nebo jedna z poboček ŠKODA AUTO DigiLabu. V lednu 2019 otevřely společnosti ŠKODA AUTO a Volkswagen Group India zhruba 30 kilometrů severně od Púny nové Technologické centrum. Aktivní přítomnost na významném a perspektivním indickém trhu umožňuje značce ŠKODA dosáhnout vysokého stupně lokalizace s cílem vyrábět téměř všechny komponenty vozů přímo v Indii. Technologické centrum u Púny se stalo prvním krokem v realizaci ambiciózního projektu INDIA 2.0, jehož vedením byla ŠKODA AUTO v rámci koncernu Volkswagen pověřena. Česká značka je tak zodpovědná za plánovanou modelovou ofenzivu koncernu na indickém trhu.

Nižnij Novgorod a Kaluga (Rusko)

VW, Škoda Auto, GAZ, Rusko, Škoda Karoq, výroba, SOP, náběh

Tradičně výrazná přítomnost automobilů mladoboleslavské značky v nejrozlehlejší zemi světa, Ruské federaci, se odvíjí již od dob před více než 100 lety. Do tehdejší carské říše mířila přibližně třetina celkové produkce společnosti LAURIN & KLEMENT, jejíž výrobky se skvěle osvědčily i v nejnáročnějších provozních podmínkách. Když v roce 1936 posádka polokabrioletu ŠKODA RAPID projížděla na své cestě kolem světa Kalugou, netušila, že o tři čtvrtě století později bude z tehdy ještě neexistující místní továrny vyjíždět jmenovec RAPID, uspokojující vysoké nároky zákazníků 21. století. Další ruský závod produkující automobily ŠKODA se nachází v Nižním Novgorodu. Kromě modelových řad OCTAVIA a KODIAQ tam v prosinci 2019 zahájili kompletaci kompaktních SUV KAROQ ze sad CKD (Completely-Knocked-Down), tedy z dílů a komponentů dodaných v nejvyšším stupni rozloženosti. Nižnij Novgorod se tak zařadil po bok dalších rodišť populárního modelu KAROQ: Mladé Boleslavi, Kvasin a závodu v čínském Ning-po.   

Nan-ťing (Čína)

Cina_Nan_ting

V nejlidnatější zemi světa se vozy ŠKODA těší velké oblibě, již desátým rokem jde o největší národní trh. Export byl zahájen ve 30. letech, průkopníkem se stal tehdejší základní model nabídky, litrový čtyřválec ŠKODA POPULAR. V roce 1936 už měla automobilka v této asijské zemi pět zastoupení. Příběh novodobé přítomnosti automobilky ŠKODA v Číně se datuje od roku 2007. Sériová výroba aktuálně probíhá v závodech Nan-ťing (KAMIQ, KAMIQ GT, SUPERB), dále Ning-po (OCTAVIA, KAROQ), Čchang-ša (KODIAQ, KODIAQ GT) a I-čeng (RAPID). Samotný Nan-ťing, který byl během několika historických období dokonce hlavním městem Číny, patří k hlavním opěrným bodům české značky.

Monte Carlo (Monako)

Monte_Carlo_02

Mondénní letovisko Monackého knížectví, jehož vladaři z knížecího rodu Grimaldiů se po generace vášnivě věnují motorismu, je nejen místem tradičního závodu série Formule 1. Snad ještě většímu respektu se těší Rallye Monte Carlo. Český hrabě Saša Kolowrat-Krakowský se v lednu 1912 s vozem Laurin & Klement zúčastnil již druhého ročníku této proslulé soutěže. Významné úspěchy tu ve 30. letech zaznamenaly vozy ŠKODA POPULAR i RAPID, počátkem let šedesátých zvítězila ŠKODA OCTAVIA ve své třídě hned ve třech ročnících v řadě, dále připomeňme triumf kupé ŠKODA 130 RS (1977), sérii čtyř vítězství ve třídě hatchbacku FAVORIT (1991–1994) a konečně novodobé úspěchy speciálů ŠKODA FABIA Rally2 evo. ŠKODA ovšem neusnula na monackých vavřínech a ze zde získaného know-how těží i její zákazníci. V roce 1936 si mohli první z nich objednat roadstery a kupé ze speciální edice POPULAR MONTE CARLO*. Od roku 2011, kdy debutovala FABIA MONTE CARLO*, připomínaly vybrané modely ŠKODA s výrazným sportovním vzhledem a řadou černých prvků tuto tradici. V letech 2014 až 2019 následovala ŠKODA CITIGO, RAPID a RAPID SPACEBACK MONTE CARLO*, od srpna 2019 jsou ve verzi MONTE CARLO* k mání modely SCALA a KAMIQ. 

*Monte-Carlo je registrovanou ochrannou známkou společnosti Monaco Brands. 

Otahuhu (Nový Zéland)

Novy_zeland_02

Aotearoa, jak původní maorské obyvatelstvo říká Novému Zélandu, patří ke geograficky nejvzdálenějším národním trhům značky ŠKODA. To ovšem neznamená, že by se i zde nemohla opřít o pevné zázemí s kořeny sahajícími do počátku 20. století. O 60 let později tu zkušený technolog karoserií Josef Velebný zásadně napomohl vývoji a výrobě prvního novozélandského automobilu. Osobitá TREKKA (1966–1972) s technikou modelu OCTAVIA SUPER se stala předchůdcem současné modelové ofenzivy značky ŠKODA v kategorii vozů SUV a vyráběla se v Otahuhu u Aucklandu. Vyvážely se i na souostroví Fidži, do Oceánie a vzorky v rozloženém stavu zamířily také do Pákistánu a Austrálie. Nezmary TREKKA totiž platily za nenáročné dělníky silnic a buše, mnohé sloužily do pověstného roztrhání těla. Proto se 21. století „dožilo“ pouze pár desítek kusů. Ostatně v roce 2003 reprezentovala TREKKA Nový Zéland na benátském Bienále, prestižní přehlídce designu a výtvarného umění.

Tel Aviv (Izrael)

Tel_aviv

V Izraeli se automobily ŠKODA těší oblibě od počátku 90. let minulého století. V roce 2011 se stal Izrael s podílem 54,2 % rekordmanem mezi více než 100 národními trhy. Podnik z Mladé Boleslavi se postupně vypracoval na nejsilnější evropskou a čtvrtou největší automobilovou značku v Izraeli. Není tedy divu, že se světová premiéra modelu SCALA v prosinci 2018 odehrála právě v Tel Avivu. Na konci roku 2017 ŠKODA AUTO iniciovala společný podnik s izraelským importérem Champion Motors, na vyšší kvalitativní úroveň se oboustranně výhodná spolupráce posunula po 30. květnu 2018. Nová společnost ŠKODA AUTO DigiLab Israel Ltd. se sídlem v „globální startupové metropoli“ Tel Avivu se zaměřuje na posilování rozvojové kompetence společnosti ŠKODA AUTO v oblasti digitalizace o lokální know-how, vyhledává nadšené místní startupy, vyvíjí digitální služby mobility a IT technologie včetně inovací v oblasti hardwaru a softwaru. Nejrůznější partnerství jsou ostatně jedním z klíčových pilířů, na nichž dnes automobilka stojí. Jen v Izraeli spolupracuje s desítkou slibných startupů, jako jsou Chakratec nebo Anagog, do kterého ŠKODA AUTO dokonce vstoupila koupí menšinového podílu. Strategická účast v izraelské společnosti umožňuje ŠKODA AUTO přístup k novým technologiím v oblasti umělé inteligence a big data. Izraelští inovátoři ale přinášejí podněty související také s kybernetickou bezpečností, automobilovými senzory, Connected Car, elektromobilitou, infotainmentem nebo pro budoucnost zásadním Průmyslem 4.0.

Paříž (Francie)

Počátkem 20. století nebylo zemí vyrábějící nejvíce automobilů na světě ani Německo, ale ani Spojené státy americké, natož Čína. Primát držela Francie. Do Paříže se proto vydávali všichni ti, kteří chtěli posunout vývoj o kus dál. Nesměl mezi nimi chybět ani Václav Klement, spoluzakladatel mladoboleslavské továrny. Na podzim 1898 odsud přivezl sice průkopnickou, ale velmi nepraktickou motocykletu bratří Wernerů, která Klementova společníka Václava Laurina inspirovala k navržení motocyklu světově unikátní, dodnes moderní koncepce pohonu. Zapomenout nesmíme ani na podzimní pařížský autosalon, místo světové premiéry tak zásadních modelů, jako byla první novodobá OCTAVIA (1996). V roce 2004 se ŠKODA AUTO stala oficiálním partnerem legendární Tour de France. Na úspěchu tohoto sportovního svátku má flotila spolehlivých a praktických vozů oficiálního hlavního partnera ŠKODA AUTO nezanedbatelný podíl, škodováčtí designéři jsou navíc autory unikátních trofejí ze světoznámého českého skla. Jejich chvíle přijde v cíli závodu, jímž je tradičně Paříž.

skoda_mista_mapa_4