7 kroků, jak si koupit rallyové auto

7 kroků, jak si koupit rallyové auto

Nákup auta je vždy zážitek plný vzrušení a emocí. A co teprve, když jde o závodní speciál za miliony! Neobyčejným nákupem vás provede Toni Gardemeister, bývalý jezdec ŠKODA Motorsport a majitel soukromého závodního týmu TGS, který převzal vůbec první vůz ŠKODA FABIA R5 evo pro zákaznické týmy.

15. 8. 2019 Životní styl SPORT

Jaké to je, převzít si klíčky od vozu ŠKODA FABIA R5 evo, kterých zatím po celém světě nejezdí ani deset? Tak především, k rallyovému speciálu žádné klíčky nejsou. Zamykat ho zpravidla není potřeba a startování probíhá jinak než u běžného auta – nejprve se zapnou páčky napájení a zapalování a poté se zmáčkne startovací tlačítko, přičemž se ještě čeká na správný tlak oleje v motoru. Zato ale dostanete zrychlení z říše supersportů na jakémkoliv povrchu, takřka nezničitelné auto a zákaznickou péči, jakou by vám mohli závidět i klienti nejluxusnějších značek. Odlišností je ale mnohem víc.

Toni Gardemeister si před letošní Finskou rallye jako vůbec první soukromý majitel koupil modernizovaný vůz ŠKODA FABIA R5 evo. „Když si kupuji nové rallyové auto, ten pocit uvnitř je mnohem silnější než u běžného modelu. Tahle auta opravdu miluji. Hned, když ŠKODA AUTO oznámila, že se připravuje FABIA R5 evo, volal jsem jim, aby mi rezervovali jedno nebo dvě auta,“ popisuje Gardemeister, který v minulosti jezdil i s vozy OCTAVIA WRC, FABIA WRC nebo FABIA S2000. Moc dlouho se však Toni z nového auta neradoval – svět rallye je nemilosrdný, jak se dozvíte ve videu:

toni-gardemeister-circle
Toni Gardemeister
bývalý jezdec ŠKODA Motorsport a majitel soukromého závodního týmu TGS

Předchozí verze vozu FABIA R5 se za čtyři roky prodalo necelých 280 kusů. Ve světě motorsportu je to však úctyhodné číslo a ŠKODA FABIA R5 se ve své třídě stala bestsellerem. Převzetí takového auta je pro každého člověka výjimečným okamžikem, navíc je hodně věcí úplně jinak než u auta pro „běžné smrtelníky“. Celý proces nákupu se dá rozdělit do následujících sedmi etap.

7 kroků k novému rallyovému autu

ICONA_1_TONI_MOTORSPORT

Krok 1: Testovací jízda

Pro velkou část řidičů je testovací jízda nejdůležitějším kritériem při rozhodování o nákupu vozu. Rallyové auto si však běžně vyzkoušet nelze – rozhoduje jeho pověst a výkony na soutěžích. Výjimkou bylo představení vozu FABIA R5 evo vybraným zákazníkům, kteří se s ním mohli seznámit přímo na závodním okruhu. „Jeďte prosím opatrně“ při té příležitosti rozhodně neslyšeli a vůz si mohli vyzkoušet opravdu naplno, s plynem až na podlaze nebo při jízdě smykem. I tito zákazníci si však vůz nejdříve objednali, a až poté vyzkoušeli.

ICONA_2_TONI_MOTORSPORT

Krok 2: Objednávka

ŠKODA FABIA R5 se prodává na jediném místě na světě. V sídle ŠKODA Motorsport v Mladé Boleslavi, necelou hodinu jízdy od české metropole Prahy. V nabídce je jedna jediná verze, a to v asfaltové a šotolinové specifikaci. Pořizovací cena se vyrovná 20 běžným vozům ŠKODA FABIA. A přesto je do konce roku beznadějně vyprodaná! Platí se výhradně předem, s nabídkou „výhodného operativního leasingu“ rozhodně nepočítejte.

SKODA-1.JPG

ICONA_3_TONI_MOTORSPORT

Krok 3: Výroba

Každé auto se sestavuje ručně v nových prostorách ŠKODA Motorsport a jeho dokončení trvá několik týdnů. Základem je upravená karoserie běžného vozu ŠKODA FABIA, která je však výrazně vyztužena a doplněna o špičkové závodní komponenty od výrobců z celého světa. Například motory si však ŠKODA AUTO vyrábí sama a každou jednotku důkladně testuje na motorové brzdě, zdali splňuje přísná výkonnostní kritéria. Barva vozu se odvíjí od požadavku zákazníků, naprostá většina z nich ovšem volí bílou, která je nejlepším podkladem pro polep. 

ICONA_4_TONI_MOTORSPORT

Krok 4: Zátěžová zkouška

Každý majitel nového auta ví, že prvních 1 000 až 1 500 kilometrů by neměl vytáčet motor na více než 60 %. V případě závodního vozu by to však znamenalo několik prohraných závodů. Ještě před předáním novému majiteli se tak FABIA R5 evo důkladně testuje ve vysoké zátěži na uzavřeném polygonu automobilky ŠKODA. Zkouší se plná akcelerace na jednotlivé rychlostní stupně až do omezovače nebo prudké brzdění.

ICONA_5_1_toni_motorsport

Krok 5: Předání

Teprve nyní je vůz připravený pro šťastného majitele. Spolu s ním zpravidla jede i velká zásilka náhradních dílů. ŠKODA FABIA R5 je sice vyhlášená svojí spolehlivostí a odolností, ale u rallyového vozu se nárazníky nebo poloosy považují za spotřební díly.

ICONA_6_toni_motorsport

Krok 6: Nastavení

Specifikem soutěžních speciálů je odlišné nastavení pro každou rallye, především podvozku. Technici ŠKODA Motorsport všem majitelům poskytují doporučená nastavení pro různé podmínky a v případě zájmu jsou připraveni poradit i přímo na rallye. Nakonec si ale své auto musí každý jezdec vyzkoušet a „doladit“ podle vlastních preferencí. „Sednout a jezdit“ v tomto případě k vítězství nestačí.

ICONA_7_toni_motorsport

Krok 7: První závod

Nové rodinné auto bývá opečovávaný poklad, FABIA R5 evo ale existuje proto, aby jezdila na samém limitu technických a fyzikálních možností. Teprve po prvním rozbitém nárazníku a zničené sadě pneumatik je doopravdy zajetá. Zato ale dostává lepší péči než většina garážovaných „leštěnek“. Po každém závodu je dokonale vyčištěná a uvedena do původního stavu.

Kdo je Toni Gardemeister

toni-gardemeister-skoda-fabia-r5-evo

Finský závodník jezdil v mistrovství světa za značku ŠKODA v letech 2002 až 2004. Podle svých slov dodnes vzpomíná především na vůz OCTAVIA WRC, se kterým dosáhl řady dobrých umístění. „To auto mám opravdu rád, i když nebylo nejrychlejší. Bylo spolehlivé a hlavně se mi dobře řídilo. Chovalo se možná trochu líně, ale mně to vyhovovalo a rozuměli jsme si. Na rychlých rallye byla OCTAVIA WRC skutečně výborná. Obzvláště vzpomínám na Švédskou rallye v roce 2003. Nakonec jsme sice dojeli osmí, ale bojovali jsme s Carlosem Sainzem, Colinem McRaeem a podobnými jezdci, některé z nich jsme i porazili a neztratili jsme na ně moc času. Dodnes se mi OCTAVIA WRC v asfaltovém nastavení moc líbí,“ vypráví Gardemeister.

Po poslední plnohodnotné závodní sezóně ve WRC v roce 2008 hledal cestu, jak by mohl dál závodit, a podařilo se mu sehnat velkého sponzora. Další sezónu jezdil v seriálu IRC a následně začal přemýšlet, zda by nemohl své zkušenosti využít i obchodně. Kolem svého vozu FABIA S2000 postupně vybudoval tým TGS Worldwide, který začal rychle růst. V roce 2015 už jeho služby využívali Teemu Suninen, Kalle Rovanperä a mnoho dalších jezdců. Sám Gardemeister vlastní tři rallyové vozy a o několik dalších se stará. „Když jsem vybíral první auto pro svůj tým, ŠKODA FABIA S2000 tehdy byla nejrychlejší a také velmi spolehlivá. A spolehlivost je pro soukromý tým ještě důležitější než rychlost,“ dodává.

2002-rally-argentina-10-gardemaister

Toni Gardemeister na Rallye Argentina v roce 2002 s vozem ŠKODA OCTAVIA WRC
V poslední době se tým Toniho Gardemeistera opírá o vozy ŠKODA FABIA R5 a nově také o vylepšenou verzi FABIA R5 evo. Premiéra nejmodernějšího vozu ve flotile TGS na Finské rallye však skončila předčasně, když loňský vítěz Eeric Pietarinen musel po nehodě odstoupit. „Tohle se při rallye občas stává a je to normální. Rallyové speciály jsou velmi odolné, takže auto brzy opravíme a vrátíme se,“ nepochybuje Gardemeister.