Newsletter pro zaměstnance a obyvatele okolí závodu Škoda Auto Vrchlabí 3/2023

Milé čtenářky, milí čtenáři,

krásné letní období je zde a s ním i výlety do přírody a za kulturou. A ty se dají pojmout třeba i s podporou životního prostředí. Mám velkou radost, že kolegové ze závodu ve Vrchlabí se v červnu vydali ve volném čase na pomoc místní přírodě. Ve spolupráci se Správou Krkonošského národního parku sbírali odpadky, aby byly lesy připraveny na letní sezonu. KRNAP letos slaví výročí 60 let od založení, a to i netradiční sérií osmi charitativních koncertů. Velmi rádi jsme jako dlouholetý partner parku tuto akci podpořili, protože jednak přináší kulturu blíže lidem do horských oblastí, jednak výtěžek akce pomůže obnově samotných kostelů. I letos přivážíme již 28. Vrchlabské hudební léto, a tak doufám, že se na některý z mnoha koncertů také vydáte. Kulturní dům Střelnice v této souvislosti vyhlásil sbírku na nové koncertní křídlo od společnosti Petrof a je nám ctí, že jsme mohli jeho pořízení spolu s městem a řadou z vás finančně podpořit. I díky tomu je vzácný hudební nástroj již na svém místě v klášteře ve Vrchlabí, ale sbírka pokračuje ještě do konce září. Do stejného termínu můžete přihlásit i své projekty do grantového programu Zapomenuté příběhy, jehož cílem je ochrana místního bohatého kulturního dědictví.

Hezké léto,

Dr. Ivan Slimák
vedoucí závodu Škoda Auto ve Vrchlabí
 
ivan-slimak-ret2

Škoda Auto podporuje ženy všestrannými programy pro různé pozice

Cílem automobilky je zvýšit podíl žen ve vedení nejméně na 20 % v roce 2025. Škoda Auto vytváří i podmínky pro vyvážený poměr pracovního a osobního života rodin s dětmi.

Zaměstnanci společnosti Škoda Auto jsou tvořeni přibližně z 80 % muži a z 20 % ženami, avšak v managementu je tento podíl menší. Cílem je, aby byl alespoň stejný jako v celé populaci zaměstnanců. Právě proto vznikly různé podpůrné programy, které mají motivovat ženy ke vzdělávání a kariérnímu rozvoji.

Smyslem těchto aktivit je zajistit co nejvíce rozmanitých týmů, v nichž jsou zastoupeni muži i ženy. Studie dokazují, že podniky s větším zastoupením žen ve vedoucích pozicích jsou ziskovější. Zároveň je přínosné pestře složené pracovní prostředí, protože vytváří prostor pro nové nápady a řešení či inovace. Důležité je zajistit také vhodné podmínky pro rodiče, kteří se chystají na návrat do práce. Škoda Auto proto podporuje i vzdělávací kurzy a rozvojové aktivity.

Široké možnosti pracovního uplatnění představily nedávno také kolegyně ze závodu Vrchlabí žákyním na místních základních školách, aby tak pomohly s výběrem vhodného středoškolského oboru. Ve společnosti Škoda Auto je naprostá většina pozic vhodná i pro ženy a dívky, a to od operátorek ve výrobě až po vedoucí pozice či administrativu.


Oslavy 60 let od založení KRNAPu probíhají s podporou společnosti Škoda Auto

Škoda Auto předala Správě Krkonošského národního parku částku 300 000 Kč jako dar k probíhajícím oslavám výročí 60 let od vzniku tohoto unikátního chráněného území.

Součástí bohatého letního programu je i osm charitativních koncertů v kostelech na území národního parku. Výtěžek půjde na obnovu těchto církevních památek. Jde například o kostely v Křížlicích, v Pasekách nad Jizerou nebo v Rudníku.

Mezi hudebníky budou žáci a učitelé Základní umělecké školy Karla Halíře Vrchlabí. Shodou okolností tato škola sídlí v bývalé vile továrníka Petery, na jehož firmu, zaměřenou na výrobu kočárů a karoserií, navazuje i vrchlabský závod společnosti Škoda Auto. Vedle podpory charitativních koncertů automobilka rovněž přispěla na vznik filmu s tematikou národního parku a ochrany přírody.

MG_2667_192e3a79

„Je nám ctí, že jsme mohli podpořit pořízení nového koncertního křídla Petrof.“


Dr. Ivan Slimák, vedoucí závodu Škoda Auto ve Vrchlabí


maker_faire_janhromadko-1235_8bc51f3a

Maker Faire poprvé ve Vrchlabí

Oblíbená přehlídka vynálezců a techniků se konala ve Vrchlabí v Ekocentru Krtek, a to díky podpoře Nadačního fondu Škoda Auto, který zajistil vstupné zdarma.

Maker Faire je mezinárodně oblíbené setkání, kde lze předvést nápady konstruktérů a vynálezců a současně inspirovat mladé a zvídavé lidi k vlastnímu tvůrčímu zapojení. Vedle vědy a designu se zde uplatňují i tradiční řemesla. Ve Vrchlabí měl Maker Faire letos premiéru 17. června a návštěvníci si mohli zblízka prohlédnout technologii 3D tisku, laserového řezání a další inovace zaměřené na ekologii.

Zaměstnanci uklízeli Krkonoše

Škoda Auto opět podpořila celorepublikovou výzvu Ukliďme Česko.

Dobrovolníci vyrazili na začátku června do okolí Špindlerova Mlýna. Tuto lokalitu vybrala Správa Krkonošského národního parku, protože právě přilehlé stezky jsou jak v zimě, tak v létě nejvíce exponované turisty. Do okolních lesů se vydali také zaměstnanci společnosti Škoda Auto a jejich rodinní příslušníci. Tradiční dobrovolnické akce se pravidelně účastní stovky zaměstnanců i z Mladé Boleslavi a Kvasin v okolí tamních závodů. Letos takto během jarních úklidů shromáždili přibližně 8,5 tuny odpadků.

Vrchlabi-2_4f7172ee

10000 návštěvník

Škoda zve na prohlídky závodu

Závod společnosti Škoda Auto ve Vrchlabí opět otevírá své brány veřejnosti.
Zájemci se mohou seznámit s technologiemi průmyslu 4.0, jako jsou autonomní vozíky, ale také s ekologickým chodem celého provozu, díky němuž se Vrchlabí stalo prvním uhlíkově neutrálním závodem společnosti Škoda Auto. Bezplatné organizované návštěvy jsou určeny dospělým i dětem od 10 let, ale i školním výpravám. Bližší informace či rezervace je možné provádět na adrese na adrese https://museum.skoda-auto.cz/prohlidky


Očima patriotů

Alena Sedláková, řízení průmyslového inženýrství výroby převodovek DQ Vrchlabí

Paní Sedláková letos oslaví 25 let v závodě Vrchlabí a její profesní příběh může být inspirací pro leckterou dívku. Začínala na logistice „v montérkách“, jak s úsměvem říká, a dnes má na starosti řízení důležité oblasti výroby

Můžete nám na úvod rozkrýt, co se skrývá za řízením průmyslového inženýrství?
Mám na starosti řízení tříčlenného oddělení průmyslového inženýrství v našem závodě, a to se zjednodušeně zabývá výkony personálu v jednotlivých částech výroby převodovky DQ 200. Řekněme, že od vedení dostaneme zadáno, kolik se má vyrobit převodovek, a my na základě znalosti všech procesů určíme, kolik je potřeba personálu, aby byl výsledek efektivní.

Co tedy obnáší vaše práce?
Stavíme normy a takzvané bodové plány pro konkrétní pozice zaměstnanců. Za tím se skrývá zmíněná tvorba časových analýz standardních
procesů. Vytvoříme tak podklad pro jednotlivé oblasti výroby a následně ve spolupráci s controllingem, zpětně dle odpracovaných hodin, vyhodnocujeme produktivitu. Moderujeme workshopy k zavádění nových procesů a technologií, při kterých je kladen důraz nejen na výkon, ale i na ergonomii a kvalitu.

Jak jste se k této pozici dostala?
Rok po maturitě jsem nastoupila do logistiky. Pak jsem přešla do zásobování a od roku 2001 působím v průmyslovém inženýrství. Tady jsem začínala jako takzvaná kalkulantka a poté jsem se jako projektantka začala věnovat analýzám ve výrobě a logistice vozů. Pracovně jsem dvakrát navštívila závod Škoda v Indii a několikrát závody VW v různých evropských zemích. Po transformaci na výrobu převodovek DQ 200 jsem se musela naučit procesy výroby komponent. Všechny tyto zkušenosti mě dovedly na moji současnou pozici.

Během práce jste si doplnila i vysokoškolské vzdělání, jak to bylo náročné?
Hodně (úsměv). Nedávno jsme s kolegyněmi byly na setkání s žákyněmi ve Vrchlabí, abychom jim představily ženské pozice v závodě Škoda, a všem jsem říkala, ať si udělají vysokou školu ideálně hned po střední. Já měla střední ekonomickou školu, ale jak mě práce začala postupně bavit, dálkově jsem díky pochopení vedení absolvovala obor logistika. K tomu jsem si zdokonalila angličtinu, to mi pomohlo při zahraničních služebních cestách. Nyní pomáhám kolegům z průmyslového inženýrství v indické Púně.

Co ještě jste děvčatům radila?
Hlavní byla motivace ke studiu, aby se vzdělávaly co nejvíce a co nejdříve. Důležité jsou i cizí jazyky. A už vůbec neplatí, že jsou mužské a ženské obory. U nás pracuje řada žen, samy si volí technické obory středních a vysokých škol, protože vidí lepší možnosti uplatnění.

Napadlo vás třeba ve věku kolem 20 let, že byste někdy dělala takovou práci?
To ani náhodou (úsměv). Na začátku jsem si hlavně vůbec nemyslela, že bych do Škodovky nastoupila. A v září tu oslavím 25 let.

Doplňující informace

Štítky