ŠKODA AUTO zintenzivňuje podporu technického vzdělávání: mobilní vzdělávací laboratoř EDU.LAB navštívila střední školy

› Mobilní vzdělávací laboratoř EDU.LAB navštívila během jara tři desítky středních škol ve čtrnácti regionech. Unikátní projekt ŠKODA AUTO studentům zábavnou formou přiblížil moderní technologie
› Účastníci z řad studentů se tak zblízka seznámili s virtuální realitou, robotikou, 3D tiskem, kybernetickou bezpečností a dalšími pokročilými technologiemi i s jejich využitím v praxi
› Základní školy se nyní mohou registrovat na podzimní roadshow, která naváže na loňskou akci
› Automobilka jen za loňský rok darovala školám téměř 600 učebních pomůcek pro zlepšení výuky technických a IT oborů
› Výše investic do podpory středních a vysokých škol dosáhla 75 milionů korun za rok
› ŠKODA AUTO dlouhodobě podporuje technické vzdělávání jako součást své společenské odpovědnosti

Mladá Boleslav, 16. června 2022 – V červnu se uzavírá další část úspěšného projektu EDU.LAB, kterým ŠKODA AUTO ve spolupráci s partnerskými organizacemi podporuje zájem žáků a studentů o technické obory. Mobilní vzdělávací laboratoř navštívila téměř třicet středních škol po celé České republice, od Ostravy přes Hradec Králové, Prahu až po Liberec nebo České Budějovice. Více než 2 000 žáků se tak mohlo formou her a soutěží seznámit s nejmodernějšími technologiemi. EDU.LAB takto loni navštívil desítky základních škol, tento rok se náročnějším programem zaměřil na střední školy. Přínosem je vedle prohloubení znalostí i zvýšení zájmu o technické obory a jejich další studium. Základní školy se nyní mohou registrovat na podzimní roadshow.

„Investice do vzdělání jsou pro nás prioritou, protože vzdělání zajišťuje naši budoucnost. Spolupracujeme s mnoha institucemi technického vzdělávání a odborné přípravy. Mladí talenti, kteří absolvují praktickou výuku ve vynikajících podmínkách, významně přispívají k úspěšné transformaci automobilového průmyslu. EDU.LAB, který jsme spustili společně s našimi partnery, je inovativní, probouzí radost z techniky a pomáhá žákům, učňům a studentům objevit jejich nadšení pro technické profese.“


Maren Gräf, členka představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast Lidé a kultura

Mobilní vzdělávací laboratoř EDU.LAB, která se skrývá v moderním návěsu, objela během jara 30 středních škol po celé České republice a navázala tak na úspěšnou akci z loňského podzimu zaměřenou na základní školy. Během návštěvy škol se studenti rozdělí do dvou skupin a vystřídají se ve vnitřních a venkovních expozicích, kde se zábavnou formou seznámí s virtuální a rozšířenou realitou, 3D tiskem či s oblastí kybernetické bezpečnosti a pokročilým programováním robotů.

Vnitřní stanoviště mají vzdělávací charakter a vysvětlují fungování konkrétních technologií i jejich uplatnění v praxi. Účastníci se zde například dozvědí, jak funguje spolupracující robot ve spolupráci s 3D tiskem nebo smíšenou realitou. Ve venkovní expozici si mohli studenti sami vyzkoušet programovatelné roboty, které povzbuzují vynalézavost a kreativitu. Na místě byl také plně elektrický model ŠKODA ENYAQ iV, při jehož vývoji a výrobě se uvedené technologie naplno uplatňují.

Cílem celého projektu je přiblížit studentům pokročilé technologie, které se jako součást průmyslu 4.0 používají v nejmodernějších závodech včetně výrobního zázemí automobilky ŠKODA AUTO. Přínosem je vedle prohloubení znalostí i zvýšení zájmu o technické obory a jejich další studium, více než 800 žáků projevilo zájem o oslovení s dalšími aktivitami automobilky.

Jednotlivá stanoviště projektu EDU.LAB jsou navržena ve spolupráci s partnery, kteří patří na špičku ve svých oborech. Jedná se například o společnost ABB, která dodala robota YUMI, či firmu Prusa Research, na jejímž stanovišti si žáci vyzkoušeli návrh objektů a jejich následný 3D tisk. Důležitým partnerem je také výrobce nákladních vozů Scania – jeden z nich slouží k převozu celé mobilní vzdělávací laboratoře. Součástí projektu je zapojení univerzit (České vysoké učení v Praze, Technická univerzita v Liberci a Západočeská univerzita v Plzni) do ukázek a odborného zajištění přednášek. Jarního programu se zúčastnila i nezisková organizace Czechitas, která se věnuje především IT vzdělávání a školení dívek a žen.

ŠKODA AUTO se na rozvoj technického vzdělávání zaměřuje dlouhodobě, ať už prostřednictvím ŠKODA AUTO Vysoké školy nebo na vlastním středním odborném učilišti. Dále spolupracuje s desítkami středních odborných i vysokých škol po celé České republice. Základem podpory je přímá materiální pomoc pro zdokonalení výuky. V roce 2021 automobilka darovala školám 68 nehomologovaných automobilů, 77 motorů a převodovek, 94 počítačů, 241 akumulátorů a 107 dalších zařízení. Celkem tedy předala školám 587 učebních pomůcek a zároveň podpořila výzkumné projekty na vysokých školách. Hodnota investic dosáhla 75 milionů korun. ŠKODA AUTO podpořila také vznik fyzikálních edukačních materiálů pro druhý stupeň základních škol.

Na letošní podzim se přitom již chystá další roadshow. EDU.LAB od září do prosince navštíví více než 50 základních škol, objeví se i na několika akcích zaměřených na techniku a její rozvoj. Školy nyní mají možnost zažádat o návštěvu mobilní vzdělávací laboratoře ve své škole na stránkách EDU.LABu, registraci je nutné učinit do konce tohoto června.

Doplňující informace

Fotografie

Štítky