360° video: Zimní bitva šampionů ve voze FABIA Rally2 evo

360° video: Zimní bitva šampionů ve voze FABIA Rally2 evo

Pneumatiky s hřeby, létající sníh a bílé vrcholky alpských velehor všude kolem. Tři mistři a jeden vicemistr v rallye poměřili síly na sněžné dráze závodu Ice Race. Podívejte se, jak taková jízda vypadá přímo z kokpitu.

7. 2. 2020 Životní styl MOTORSPORT

Závod Ice Race v rakouském Zell am See je pro automobilové nadšence takovým zimním Goodwoodem. Moderní podoba této prestižní akce navazuje na slavné závody pořádané v letech 1937 až 1974. Jezdí se celý víkend, od rána až do pozdní noci, pod modrým nebem i v noci pod světlem ramp. K vidění jsou závodní speciály všech typů, tříd i věkových kategorií, včetně opravdových historických unikátů.

Podívejte se na 360° záznam jízdy.

 

 

V minulém roce tu značka ŠKODA slavila triumf, když nejrychlejší čas ve své kategorii zajela FABIA R5 pilotovaná Janem Kopeckým, mistrem světa v rallye v kategorii WRC2 z roku 2018. Letos tým ŠKODA Motorsport pro diváky uspořádal unikátní souboj: Ice Race of Champions. Ve dvojici vozů ŠKODA FABIA Rally2 evo spolu v sérii napínavých duelů poměřili síly čtyři skvělí jezdci: úřadující juniorský mistr Evropy Filip Mareš, několikanásobný mistr Německa Fabian Kreim, slovenský mistr Martin Koči a také jeden domácí jezdec, rakouský vicemistr Julian Wagner.

Zkušený Jan Kopecký tentokrát stál mladým jezdcům za zády v roli mentora. „Především je tu potřeba jet chytře. Opravdu pozorně sledovat trať, která se pořád mění, a najít nejrychlejší cestu. Neustále se přizpůsobovat a vyhýbat se hlubokým kolejím, které auto mohou vyvést z rovnováhy a způsobit přílišnou nedotáčivost nebo přetáčivost,“ popsal Jan Kopecký, na co si čtveřice musí dávat největší pozor.

Na kluzkém povrchu přitom stačí málo, aby řidič hodně ztratil. Přestože mechanici týmu ŠKODA Motorsport oba vozy vybavili speciálními zimními pneumatikami s ocelovými hřeby a zvětšili světlou výšku. „Rozhodující je neudělat chybu. Stačí jediná a přijdete o všechno. Zároveň je ale třeba jet i trochu agresivně, pokud chcete vyhrát. Je to zkrátka mix všeho,“ konstatoval Kopecký.

Jan Kopecký

O jeho rady byl zájem, žádný z jezdců totiž neměl předem vyhráno. Přestože všichni mají obrovské zkušenosti, příležitost k jízdě na sněhu a ledu mají ve střední Evropě ve srovnání se severskými kolegy jen málokdy. Filip Mareš a Fabian Kreim jeli na sněhu a pneumatikách s hřeby vůbec poprvé, Martin Koči má za sebou jeden zimní podnik – Švédskou rallye v roce 2014. Nejvíce zkušeností má v tomto ohledu Julian Wagner, který byl na Ice Race už podruhé a navíc se v Rakousku účastní i tradiční lednové Jäner Rally. Jenže s vozem třídy Rally2 jezdí teprve rok, zatímco jeho konkurenti mají mnohaleté zkušenosti. Bylo zkrátka jasné, že to bude těsné.

„Je těžké říct, který z jezdců vyhraje. Všichni jsou rychlí, ale každý je jiný. Každý se mě ptal na trochu jiné věci. Jisté je jedno – vyhraje ten nejrychlejší,“ reagoval Kopecký na dotaz, koho tipuje na vítěze. Vyhrát přitom chtěli všichni bez výjimky. Podívejte se, kdo nakonec slavil triumf.

Zatímco zkušenosti s jízdou na asfaltu se na sněhu daly uplatnit jen v omezené míře, se šotolinou má leccos společného. Jak z pohledu nastavení auta, tak řidičského stylu. A zatímco běžní řidiči obvykle na zmrzlém povrchu jedou velmi pomalu a opatrně, závodní vůz „na hřebech“ může být v některých případech dokonce rychlejší než v létě. „Pokud je ledový podklad pevný a kompaktní, je přilnavost v podstatně stejná nebo dokonce lepší než na šotolině. Myslím si, že sníh a led jsou o trochu snazší disciplína než šotolina,“ vysvětlil Kopecký.

Na svou jízdu se jezdci kromě diskuzí s Kopeckým připravovali hlavně sledováním záběrů z kokpitu a dalších záběrů z loňského ročníku, nakonec ale museli především improvizovat. Kvůli teplotám nad nulou a střídání husté mlhy se sluncem se totiž podmínky neustále měnily. ŠKODA Ice Race Challenge byla opravdová výzva a především skvělá show pro tisíce diváků.