Skryté tváře designu: světla jako designový šperk

Skryté tváře designu: světla jako designový šperk

Vzhled světlometů je významnou součástí charakteru vozů značky ŠKODA. Věnuje se mu zkušený tříčlenný tým designérů, který musí kombinovat uměleckou kreativitu s technickými dovednostmi. Posviťme si na jejich práci.

9. 11. 2021 Škoda svět

Ještě před deseti lety určovali vzhled světel exteriéroví designéři. Vývoj v oblasti designu a zejména technologií ovšem přinesl zásadní posun, takže ve ŠKODA AUTO vznikl specializovaný tým, který tvoří kompletní design exteriérového osvětlení.

V minulosti byly světlomety relativně jednoduché, vše se odehrávalo skrytě pod vnějšími skly, na kterých byly funkční optické prvky. S nástupem moderních technologií se ale vnitřní vzhled světlometů otevřel a teď tvoří významnou část charakteristiky vozu,“ vysvětluje Petr Nevřela, který tým designérů světel zformoval a vede. „Dynamický vývoj technologií z posledních let dovoluje nám designérům propojovat estetiku s technikou do zcela nových funkčních kombinací,“ dodává.

Škoda Auto, Design, Hidden Figures, SB HF, světlaři, teamTým designu světel: Petr Nevřela, Martin Paclt a Michal Hess (zleva)

Vnější osvětlení dnes dotváří charakter auta, ale zároveň má čím dál bohatší sadu funkcí. „Ze světel, předních i zadních, se stal fascinující funkční šperk,“ říká Petr Nevřela. Světla musí splnit řadu přísných legislativních požadavků, zároveň jsou na ně kladeny čím dál větší estetické nároky. Pro automobilku ŠKODA je typický krystalický design. Je to kapitola, kterou značka ŠKODA začala psát před několika lety a pod vedením současného šéfdesignéra Olivera Stefaniho ji dále rozvíjí. „Oliver nám dává velký prostor ke kreativitě a ještě připravuje nové výzvy tak, jak přicházejí budoucí modely,“ usmívá se Petr.

Původ ve skle

Inspiraci pro vzhled světel hledají designéři Petr Nevřela, Martin Paclt a Michal Hess ve skle. Pro ŠKODA AUTO je totiž již řadu let typické využití českého křišťálového skla u koncepčních vozů. „Práce se sklem na konceptech je ohromně inspirativní, ale také náročná. A nejen pro nás, ale i pro brusiče, kteří pro nás skleněné prvky vytvářejí,“ říká Petr. 

FABIA_HEADLAMP_SKETCHSkica světla nové generace vozu ŠKODA FABIA

Čeští brusiči skla, kteří s automobilkou na tvorbě světel pro koncepty spolupracují, si podle Petra Nevřely zaslouží velký respekt. „Jsou velmi zruční a precizní, opravdoví mistři svého řemesla. Brousí do velmi subtilních dílů složité 3D dekory. Riziko, že sklo praskne, je obrovské. Jeden z brusičů mi jednou řekl, že po nich občas chceme, jako kdyby se měli podepsat stromem na papír.“

Precizně zpracované skleněné prvky následně přinášejí největší inspiraci a výzvu pro designéry. Ti se totiž snaží maximum krystalického designu z konceptů přenést do sériových vozů, které však musí využívat díly z polykarbonátu. „Do skla můžeme vybrousit téměř cokoli, nejsme limitováni rozměry. Ale polykarbonát má určitá omezení z hlediska tloušťky materiálu nebo třeba zaoblení hran,“ vysvětluje Petr Nevřela. 

Škoda Design, světlaři, světla, Hidden Figures,

Přesto se daří i v sériové podobě udržet jedinečný krystalický charakter světel. Petr například vyzdvihuje aktuální generaci modelu ŠKODA OCTAVIA, u jehož zadních světel se podařilo do sériové produkce převést inovativní design 3D krystalů prezentovaných na dosavadních konceptech. „Vytvořili jsme tak zcela nový efekt, který nikdo jiný zatím nepřinesl,“ říká Petr.

Boj o desetiny milimetrů

Podle Martina Paclta je pak návrh světlometu pro sériovou výrobu bojem o desetiny milimetrů. „Na počátku je skica vyjadřující vizi. Postupně do toho vstupují technické požadavky a často narážíme na hranice možností techniky,“ objasňuje Martin s tím, že je potřeba při návrhu světel hledat kompromisy. „Myslím si, že nám v práci pomáhá, že máme všichni tři kombinaci uměleckého a technického vzdělání,“ dodává Martin. Podle něj tak umí být členové týmu kreativní pro prvotní návrh světla a zároveň jsou technicky zdatní pro fázi převedení vize do reality.

Škoda Auto, Design, Hidden Figures, SB HF, světlaři, team

Na tom samozřejmě spolupracují s týmem technického vývoje. „Mnohdy přinášíme odvážné nápady, hledající nové možnosti. Vyvíjíme vnitřní design světel, tak abychom zachovali původní vizi a zároveň naplnili technické parametry,“ říká Michal Hess. Podle něj je aktuálním trendem zmenšování světlometů, světlomety tak působí inovativně a často vůz opticky rozšiřují. „Někdy se ale s technikou do původně zamýšlených rozměrů nevejdeme a divili byste se, jak i jeden milimetr může změnit celkové vnímání vzhledu světlometu,“ popisuje Michal výzvy spojené s vývojem designu světla.

Kolega Martin pak přidává i další záležitost, na kterou musí designéři myslet. „Děláme vlastně dva designy v jednom. Denní a noční. V obou případech musí světlo vypadat skvěle a splnit všechny funkční a legislativní nároky,“ vysvětluje.

Dva až tři roky práce

Design světlometů je u každého modelu práce na zhruba dva až tři roky. To je doba, během které se první vize přerodí ve funkční světlo. Tým designérů světel pracuje na možných podobách světelné signatury denního svícení a zadních světel již v úvodní fázi návrhu exteriéru. „Vždy pracujeme na několika projektech najednou. A nejsou to jen přední a zadní světla, ale i další prvky jako mlhovky, odrazky či další světelné prvky. Každý z nich přitom vyžaduje v podstatě stejný objem práce,“ popisuje Martin Paclt vytížení.

ENYAQ_REARLAMP_SKETCHSkica zadního světlometu modelu ŠKODA ENYAQ iV

Kromě vzhledu světel a toho, jak budou svítit, navrhují designéři mimo jiné i specifické světelné efekty, třeba pro funkce Coming & Leaving Home. „Auto tak navazuje vztah s lidmi,“ říká Michal. „Je důležitou součástí naší práce, aby animace vypadaly přirozeně a atraktivně,“ dodává kolega Martin.

Vedle skic a 3D modelů světel připravují designéři samozřejmě i fyzické modely. „Mám zkušenost s tím, že je důležité s takovým modelem přijít co nejdříve,“ říká Michal Hess. „Pracuji na světlometu budoucího vozu, kde jsem od počátku měl jasnou myšlenku. Rozhodli jsme se, že urychleně připravíme model tohoto světlometu, se kterým překvapíme naše vedení. Výsledek byl, že můj návrh díky tomu modelu dostal zelenou během deseti sekund,“ usmívá se Michal. My jej prý uvidíme v nejbližších letech.

741_23_SKO_SB_banner_Design_CZ_441a2d87

Cesta do budoucnosti

Dalším příkladem úspěšného projektu je prosvícená čelní maska Crystal Face, kterou si mohou objednat zákazníci elektrického vozu ŠKODA ENYAQ iV. „Myšlenka vznikla u nás na designu, postupně jsme ji ve spolupráci s naším inovačním inkubátorem vyvinuli do podoby, kdy jsme dokázali jasně říct, že je to realizovatelné a cenově přijatelné řešení,“ líčí autor designu této unikátní masky Petr Nevřela. ŠKODA AUTO se v tomto ohledu zařadila k průkopníkům jednoho z trendů, který podle designérů světel auta v blízké budoucnosti čeká. „Světlo bude hrát čím dál větší roli v designu auta a trendem bude svítící příď i záď vozu,“ říká Petr.

ENYAQ_CRYSTAL_FACE_SKETCHSkica Crystal Face, symbolu modelu ENYAQ iV

Jednotlivé prvky je přitom třeba skloubit tak, aby působily harmonicky. V případě modelu ENYAQ iV se to podle Martina Paclta povedlo dokonale. „Petr dělal Crystal Face, já jsem pracoval na světlometech, do kterých se nám podařilo přenést skleněný charakter,“ popisuje Martin. Čelní světlomety vozu tak mají uvnitř stylizovaný šíp, který vypadá skvěle jak při denním, tak nočním svícení. Petr Nevřela vyzdvihuje, že krystalický design mají i světlomety nové generace modelu ŠKODA FABIA. „I na tento základní model jsme úspěšně aplikovali náš charakteristický designový jazyk“ říká Petr a dodává, že se to u světlometů podařilo i díky kompletnímu přechodu na LED technologii.

ENYAQ_HEADLAMP_SKETCHSkica čelního světla ŠKODA ENYAQ iV s vnitřním stylizovaným šípem

Ta je jasným „vládcem“ na poli dnešní techniky světel. „Ze světel coby funkčních šperků se v budoucnu stane i komunikační prostředek,“ říká Petr. Týkat se to má zejména éry autonomních vozů, které budou prostřednictvím pokročilých předních svítících oblastí komunikovat se svým okolím – třeba s chodci. „Špičkové LED zdroje budou spíše specifické displeje s obrovským světelným výkonem,“ přibližuje Petr. Designéři tak jednou budou kromě designu samotných světel a světelné signatury řešit i možnosti individualizace a komunikace. Tým designérů světel ŠKODA AUTO tak vyhlíží budoucnost, která ještě nedávno byla doménou žánru sci-fi.

Tým designérů světel ŠKODA AUTO: